Klubbmästerskap

Vid några tillfällen under säsongen försöker vi samla så många som möjligt av klubbens medlemmar för att avgöra vem som skall spela åt sig titeln Klubbmästarinna och Klubbmästare.

Klubben brukar genomföra KM i två steg, på höstsäsongen åker vi iväg med buss till lämplig bowlinghall och ett trevligt hotell för att kunna ha ett trevligt umgänge på kvällen. Steg två på vårsäsongen spelas på hemmahallen NBC Gullmarsplan. Vi försöker ordna lite trevligt samkväm även då.

Det händer att vi satsar på en längre resa någon gång under säsongen.

Klubben var på Irland och spelade KM i Cork 1998. Vi har genomfört några väldigt trevliga KM i Helsingfors.

KM Vinnare Dam

1979-80

1980-81

1981-82

1982-83

1983-84

1984-85

1985-86

1986-87

1987-88

1988-89

1989-90

1990-91

1991-92

1992-93

1993-94

1994-95

1995-96

1996-97

1997-98

1998-99

1999-00

2000-01

2001-02

2002-03

2003-04

2004-05

Norrköping

Uppsala

Linköping

Helsingfors

Gävle

Norrköping

Högdalen - Eskilstuna

Helsingfors

Avesta

Norrköping

Birka,Stockhom

Gävle

Avesta

NBC - Linköping

NBC - Göteborg

NBC - Gävle

NBC - Uppsala

NBC - Cork, Irland

NBC - Gävle

NBC- Eskilstuna

NBC - Södertälje

NBC - Katrineholm

NBC - Jönköping

Bowlers Nacka - Avesta

NBC - Norrtälje

NBC - Söderköping

NBC - Örebro

Helsingfors - NBC

Kristinehamn

NBC Gullmarsplan

Nyköping

Skövde - NBC

Örebro - NBC

Helsingfors - NBC

Norrköping - NBC

Örebro

Wirge Adsjö

Marianne Lunglöf

Kerstin Collinge

Kerstin Collinge

Kerstin Collinge

Kerstin Collinge

Siv Jonsson

Maj-Britt Wogel

Kerstin Collinge

Siv Jonsson

Wirge Adsjö

Lena Thurn

Kerstin Collinge

Kerstin Collinge

Kerstin Collinge

Kerstin Collinge

Kerstin Collinge

Kerstin Collinge

Hillevi Asplund

Ann-Sofie Asplund

Ulla Sundqvist

Ann-Sofie Asplund

Ann-Sofie Asplund

Ann-Sofie Asplund

Hillevi Asplund

Hillevi Asplund

Ann-Sofie Asplund

Ann-Sofie Asplund

Ann-Sofie Asplund

Ann-Sofie Asplund

Ann-Sofie Asplund

Ann Sundqvist

Ann-Sofie Asplund

Irene Gauffin

Lena Thurn

xxxx

1378

1522

xxxx

1457

1428

3004

2815

2607

2839

2902

2754

2832

3048

2835

3009

2848

2925

2955

3057

2158

2354

2309

2227

2237

2246

2410

2282

1496

1487

1569

2209

2391

2383

2858

Jan Engström

Rolf Broström

Leif Sävkvist

Kurt Lundqvist

Hans Andersson

Allan Wahlsten

Tony Gibbemark

P Lindqvist/Olle Bjärkstedt

Mikael Collinge

Walter Feldhofer

L Sävkvist/H Andersson

Göran Lundqvist

Håkan Eriksson

Tommy Lundmark

Björn Lindholm

Stefan Blomqvist

Leif Sävkvist

Leif Sävkvist

Leif Sävkvist

Leif Sävkvist

Leif Sävkvist

Kurt Lundqvist

Rolf Broström

Allan Wahlsten

Allan Wahlsten

Allan Wahlsten

Leif Sävkvist

Tony Gibbemark

Rolf Broström

Tony Gibbemark

Rolf Broström

Hans Andersson

Hans Andersson

Rolf Broström

Mauri Salonen

xxxx

1602

1618

1588

1594

1586

3203

3186

2759

3227

3165

3114

3087

3289

3164

3066

3150

3077

3091

3044

3180

2340

2413

2330

2396

2424

2534

2501

2597

1631

1792

1797

2529

2661

2604

1 x 8

1 x 8

1 x 8

1 x 8

1 x 8

1 x 8

2 x 8

2 x 8

8 +6

2 x 8

2 x 8

2 x 8

2 x 8

2 x 8

2 x 8

2 x 8

2 x 8

2 x 8

2 x 8

2 x 8

2 x 8

2 x 6

2 x 6

2 x 6

2 x 6

2 x 6

2 x 6

2 x 6

2 x 6

1 x 8

1 x 8

1 x 8

2 x 6

2 x 6

2 x 6

RES.

antal

serier

RES.

Spelplatser

KM Vinnare Herr

År

Irene Gauffin

Rolf Broström

2 x 6

2689

2273

NBC Gullmarsplan

Gerd Lundqvist

Rolf Broström

2 x 4

1761

1472

NBC Gullmarsplan

Emma Burman

1186

Tony Gibbemark

1 x 6

1382

Yvonne Eskelund     

1403

Perry Nylander

1516

1 x 8

Eskilstuna

Yvonne Eskelund     

1568

Stefan Blomqvist

1786

1 x 8

Haga Norrköping